Wellness hodina v skupine seniorov. Wellness-hra hodina. Základné prvky tried

Odoslanie dobrej práce do databázy znalostí je jednoduché. Použite nižšie uvedený formulár

Študenti, postgraduálni študenti, mladí vedci, ktorí využívajú vedomostnú základňu pri štúdiu a práci, vám budú veľmi vďační.

Uverejnené dňa http://www.allbest.ru/

Hodina hry na zlepšenie zdravia v skupine seniorov „Fidgets“"Cesta na ostrov"

seniorská skupinová zdravotná hra

Cieľ: Vybudujte si starostlivý postoj k svojmu zdraviu a zaveďte zdravý životný štýl.

Integrácia vzdelávacích oblastí:

„Sociálny a komunikačný rozvoj“;

„Vývoj reči“;

"Kognitívny vývoj";

„Umelecký a estetický rozvoj.

Úlohy:

Vzdelávacia oblasť "Kognitívny rozvoj":

Systematizovať vedomosti detí o tom, ako sa starať o svoje zdravie;

Rozvíjať pozornosť, myslenie, pamäť;

Upevniť vedomosti o zdravotných výhodách zeleniny a ovocia.

Vzdelávacia oblasť „Rozvoj reči“:

Naučte sa vytvárať vzťahy príčina-následok, robiť základné závery a závery.

Vzdelávacia oblasť "Sociálny a komunikačný rozvoj":

Zlepšiť rečové a výkonové schopnosti pri dramatizácii;

Rozvíjať komunikáciu a interakciu dieťaťa s dospelými a rovesníkmi;

Pestujte si rešpektujúci postoj k názorom iných ľudí, rozvíjajte schopnosť počúvať svojho partnera.

Vzdelávací odbor "Umelecký a estetický rozvoj":

Pokračujte v učení sa vnímať hudbu;

Pokračujte v učení empatie k postavám.

Vzdelávacia oblasť "Telesný rozvoj"

Rozvíjať hrubú motoriku detí;

Pestovanie potrieb pre zdravý životný štýl.

Prípravné práce:

Konverzácie: „Prečo cvičiť“, „Ako sa stať silným“, „Odkiaľ pochádzajú choroby“, „Na čo sú vitamíny“;

Zapamätanie si básní, prísloví a výrokov na danú tému;

Samostatná práca pri príprave na hranie úloh mikróbov;

Nahrávanie video správy;

Hra na hrdinov „Cesta loďou“;

Učenie sa tanca Chunga-Changa.

Metódy a techniky: vizuálne, verbálne, hravé, praktické.

Materiál a výbava: laptop; model lode; nahrávanie hudby; hra „Hádanky a hádanky“; plagát s jedlom; košíky a figuríny zeleniny a ovocia; fonogramy piesní.

Priebeh vzdelávacích aktivít:

Vychovávateľ. Chlapci, dostali sme e-mailom videolist od našich priateľov zo vzdialeného ostrova Chunga-Changa. Chcel by si vidieť?

Video list

(Na obrazovke sú Papuánci.)

Ahojte chalani! Pomoc! Uložiť! Na našom ostrove je veľa mikróbov. Nevieme čo robiť? Nakazili už veľa detí, pomôžte nám!

Vychovávateľ. Chlapci, musíme pomôcť našim priateľom, ale ostrov Chunga-changa je ďaleko. Ako sa tam dostanete?

Vychovávateľ. Samozrejme pôjdeme loďou. Čo si myslíte, akých ľudí berú na loď?

Vychovávateľ. Samozrejme, silný, priateľský, statočný, zdravý, fyzicky silný.

Vychovávateľ. Ste všetci zdraví? Úžasný. Poďme pomôcť našim priateľom. Tím zaujme svoje miesta na lodi. Prehráva sa zvukový záznam Yu Antonovovej piesne „Sea, Sea“.

Vychovávateľ. Dorazili sme teda na ostrov Chunga-changa, no nikto nás nestretol. Naozaj sú tu všetci chorí?

Vychovávateľ. Predtým, ako zachránite ostrov pred žartami zákerných a prefíkaných mikróbov, musíte sami poznať pravidlá zdravia. Navrhujem zahrať si hru „Čo je dobré pre vaše zdravie“.

Hrá sa slovná hra „Čo je dobré pre zdravie“.

Vychovávateľ. Chlapci, počujete kto to je?

Hrá hudba. Objavujú sa mikróby (deti prípravnej skupiny do školy). Organizuje sa hra „Mikróby“.

Hra "Mikróby"

Baktérie kýchajú a hádžu po deťoch vatové tampóny. Deti sa snažia uhnúť. Ten, koho loptička zasiahla, opustí hru a začne „kýchať“.

1. mikrób

Up-chhi! Som veľký a zlý mikrób

Môj žalúdok bolí!

Dajte si prst do úst, deti:

Čo, bolí ťa brucho?

Vychovávateľ. Márne sa snažíš, Mikrób. Deti už dávno vedia, že špinavé prsty by sa nemali vkladať do úst. Povedz mi lepšie, kde sú obyvatelia tohto ostrova?

1. mikrób Ha ha ha! Nakazil som ich všetkých. Deti na ostrove si nikdy neumývali ruky a neustále počúvali moje rady.

Vychovávateľ. Chlapci, čo máme robiť?

Vychovávateľ. Mám tiež dobrý spôsob, ako bojovať proti choroboplodným zárodkom.

Hrá sa hra „Hádanky a hádanky“.

Hladká, voňavá, umýva dočista... (mydlo).

Vyženie všetky bacily ako bič... (zubná kefka).

Letel do jaskyne,

Vychádza pozdĺž potoka -

Odstráni všetko zo stien. (zubná pasta)

Ak máte na nose škvrny,

Kto je potom náš prvý priateľ?

Odstraňuje nečistoty z tváre a rúk...(voda).

daj si to do vrecka a na stráž,

Revúca, uplakaná a špinavá.

Ráno budú mať potoky sĺz,

Nezabudnem na nos... (vreckovka).

Gumička Akulinka

Išiel som na prechádzku po chrbte.

A keď kráčala,

Chrbát sa stal ružovým... (špongia)

Vychovávateľ. Myslíte si, že tieto položky pomáhajú ľuďom byť zdravými?

Vychovávateľ. Pozrite, mikrób nemá rád predmety osobnej hygieny.

1. mikrób

Up-chhi! Skúšate, neskúšajte, ale mikróby sa vám nepodarí zničiť.

Sadnite si deti, sadnite si, pozrite sa na mňa.

Mikrób sedí na stoličke, snaží sa uspať deti

Vychovávateľ. Chlapci, nepodľahnite presviedčaniu mikróbov. Urobme rytmické cvičenia. Baktérie nemajú radi šport.

Na hudbu sa hrá rytmická gymnastika so sultánmi.

Rytmická gymnastika

2. mikrób

Stop! Nemám rád cvičenie a teraz spadnem.

Zdravý životný štýl nie je pre mňa.

Oh, umieram, umieram.

Mikrób zmizne.

Vychovávateľ. A my sme sa s týmto mikróbom vysporiadali a šport a telesné cvičenie nám v tom pomohli.

3. mikrób

Up-chhi! Určite ma nezvládneš. Nebojím sa mydla a šampónu a nebojím sa ani fyzického cvičenia.

Vychovávateľ. Chlapi, nielen osobná hygiena, telesná výchova a šport posilňujú našu silu, ale aj vyvážená strava. Čo by mali dostávať dospelí a deti, aby si udržali telo zdravé a silné? Samozrejme, vitamíny.

Vychovávateľ. Ktoré potraviny obsahujú veľké množstvo vitamínov? Pozrite si tento plagát tu. Aké potraviny obsahujú vitamín C? Presne tak, v jablkách, cibuli, ríbezliach. Aké potraviny obsahujú vitamín A? Samozrejme, v mrkve, v masle.

Hádajte hádanky, nájdite odpovede a vložte ich do košíka. A potom budeme mať celý košík vitamínov.

Hádanky

Červený nos vrástol do zeme,

A zelený chvost je na vonkajšej strane (mrkva)

Nešité, nestrihané, ale pokryté jazvami;

Nespočetné množstvo oblečenia a to všetko bez zapínania (kapusta)

Šarlátová čižma horí v zemi“ (repa)

Vyrastal som v záhrade

Moja škaredá postava:

Kam nepôjdem

Všetkých privediem k slzám (poklona)

Dve sestry sú v lete zelené. Na jeseň sa jedna sfarbí do červena, druhá do čiernej (ríbezle)

Okrúhle - ryšavý, rastiem na konári! Dospelí a malé deti ma milujú“ (jablko)

Svetlé, sladké, naliate,

Obálka je celá zlatá.

Nie z továrne na sladkosti

Zo vzdialenej Afriky (oranžová)

Vychovávateľ. Výborne, chlapci, popasovali sme sa s týmto mikróbom a naše znalosti nám v tom pomohli.

Vychovávateľ. Chlapci, myslíte si, že sme pomohli našim priateľom? Samozrejme, pomohli, a aby sme zabezpečili, že obyvatelia ostrova sú vždy zdraví, vydáme pre nich poznámku „Zdravý životný štýl“.

Vychovávateľ. Ako sa môžete chrániť pred baktériami?

Vychovávateľ. Presne tak, otužujte sa, umývajte si ruky mydlom, jedzte zeleninu a ovocie, ktoré obsahujú veľa vitamínov, športujte.

Deti sedia pri stoloch a robia kolektívnu prácu, aby vytvorili poznámku „Zdravý životný štýl“.

Produktívne činnosti detí

Vychovávateľ. Zanecháme pripomenutie pre našich priateľov na ostrove a je čas, aby sme sa vy a ja vrátili do škôlky. Žiadam tím, aby zaujal svoje miesta na lodi.

Zvukový záznam Yuovej piesne je zapnutý. Antonov "More, more".

Vychovávateľ. Tu sme v škôlke. Pripomeňme si, ako sme pomohli obyvateľom ostrova zbaviť sa bacilov.

Vychovávateľ. Zdá sa, že sme dostali videolist od našich priateľov. Pozrime sa?

Video list

(Na obrazovke sú Papuánci.)

Vážení chlapci zo skupiny „Fidgets“! Ďakujem za tvoju pomoc. Všetci sme sa zotavili, prečítajte si vašu poznámku a teraz budeme viesť zdravý životný štýl. Dáme vám tanec Chunga-Changa. Tancujte s nami. Buďte vždy zdraví.

Deti sledujú tanec. Popoludní, ak si to deti želajú, môžu sa tento tanec naučiť.

Uverejnené na Allbest.ru

Podobné dokumenty

    Hry, ktoré vznikajú z iniciatívy dieťaťa. Hra na hranie rolí je hlavným typom hry pre dieťa predškolského veku. Organizácia príbehovej hry v materskej škole: scenáre a priebeh vedenia niekoľkých tried na konkrétnu tému v seniorskej skupine materskej školy.

    test, pridané 26.06.2013

    kurzová práca, pridané 18.11.2014

    Potreba modernej spoločnosti pre harmonický rozvoj osobnosti. Význam didaktických hier v všestrannom rozvoji dieťaťa. Typy didaktických hier používaných v seniorskej skupine. Metodika organizovania didaktických hier používaných v seniorskej skupine.

    test, pridané 21.04.2009

    História hry na hranie rolí. Rolová hra ako prostriedok všestranného rozvoja dieťaťa staršieho predškolského veku. Štruktúra, obsah a typy hier na hranie rolí. Metodika organizovania hier v seniorských a prípravných skupinách.

    kurzová práca, pridané 03.06.2014

    Prehľad vedeckej a metodologickej literatúry o využití herných učebných situácií v kurze „Svet okolo nás“ na ZŠ. Vypracovanie a vedenie vyučovacej hodiny v 3. ročníku na tému „Les – prírodné spoločenstvo“ pomocou hry na hranie rolí.

    práca, pridané 18.01.2014

    Aplikácia ako druh výtvarného úžitkového umenia, jej význam vo výchove a rozvoji dieťaťa predškolského veku. Metódy a techniky výučby aplikácie v seniorskej skupine. Popis programu a tém tried, použitých materiálov a zariadení.

    test, pridané 10.03.2011

    Vedenie všeobecnej lekcie „Farebné dobrodružstvá“ na rozvoj základných matematických pojmov u detí a oboznámenie sa s postupnosťou farebného spektra pomocou didaktických hier a vyučovacích metód vo forme rozhovoru s deťmi.

    vývoj lekcií, pridané 07.08.2011

    Výchovný a zdravotno-ozdravný význam vychádzok detí na čerstvom vzduchu v kolektíve materskej školy, črty telovýchovných aktivít počas vychádzky. Metodika vedenia, výberu a striedania telesných cvičení a hier so staršími deťmi.

    test, pridané 29.09.2011

    Teoretické základy rolových hier ako prostriedku komplexného rozvoja dieťaťa. Štruktúra, obsah a typy hier na hranie rolí, manažment hier. Vlastnosti a vývoj hier na hranie rolí v rôznych obdobiach predškolského a školského detstva.

    kurzová práca, pridané 17.01.2010

    Štruktúra a štádiá vývoja hier na hranie rolí. Duchovná a fyzická sila dieťaťa. Vplyv rolových hier na vytváranie pozitívnych vzťahov u detí. Metódy a techniky vedenia rolových hier pre staršie deti predškolského veku.

"Rekreačná hracia hodina"
Tararukhina T.V. inštruktor telesnej výchovy
Mestská predškolská vzdelávacia inštitúcia okresu Shelekhovsky „Materská škola kombinovaného typu č. 6 „Šarlátový kvet“.

Úlohou moderného učiteľa predškolského veku je organizovať pedagogický proces, ktorý chráni zdravie dieťaťa predškolského veku. Zdravie je predsa dôležitým faktorom pri výkone a harmonickom vývoji ľudského a najmä detského tela.
Je všeobecne známe, že triádu zdravia tvorí racionálny režim, otužovanie a pohyb. Pri organizovaní zdravotného režimu v predškolskom výchovnom zariadení sa snažíme plne uspokojiť potreby dieťaťa na pohyb, psychickú záťaž, zabezpečiť podmienky pre prevahu pozitívnych emocionálnych dojmov a venovať osobitnú pozornosť racionálnej organizácii pohybového režimu, keďže pohyb prispieva k rozvoju fyziologických systémov a určujú tempo a povahu normálneho fungovania rastúceho detského organizmu.
Vedecké výskumy dokazujú, že základom tradičných metód telesnej výchovy v predškolských zariadeniach je schéma formovania motorických zručností, stanovená v prvej tretine 20. storočia (učenie I. P. Pavlova). Dospelý predvádza pohyb - deti ho mnohokrát reprodukujú, vytvára sa dynamický stereotyp (zručnosť) s prenášaním naučeného vzoru do nových situácií a jeho konečným upevňovaním. Pozitívnym výsledkom je pevne získaná motorika. Kultúra ako prvok „telesnej kultúry“ je prítomná v tradičnej teórii a praxi telesnej výchovy detí nominálne. Hodnotovou smernicou tradičnej telesnej výchovy v predškolských vzdelávacích inštitúciách boli a zostávajú v nej prijaté normatívne spôsoby organizácie pohybovej aktivity.
Tradičná prax zameraním svojho úsilia na motorický tréning v podstate odstraňuje úlohu animácie pohybov, rozvíjania motorickej predstavivosti, čo predstavuje projekty pre budúce pohyby, ktoré bude musieť dieťa realizovať v nových, neštandardných situáciách.
Denný režim našej predškolskej vzdelávacej inštitúcie zahŕňa 2 hodiny telesnej výchovy v telocvični a 1 hodinu v prírode. Ale vzhľadom na regionálne poveternostné podmienky od októbra do apríla nie je vždy možné viesť hodiny vonku. A v aktívnych dňoch deti nemôžu vôbec chodiť von, a preto sa motorická aktivita detí znižuje. Deti sú v nevetranej miestnosti a najčastejšie v štatistickej pozícii. Preto je veľmi dôležité zorganizovať flexibilný, dynamický režim, ktorý zabezpečí rôznorodosť detských aktivít, šatne (presun detí po materskej škole), organizovanie „prechádzok“ v dobre vetraných priestoroch športových a hudobných hál a podobne. zábavný program pre deti.
Všetky tieto typy aktivít spájame do takej inovatívnej formy, akou je „hodinka hry so zdravím“, ktorá predpokladá integrovaný prístup, ktorý zahŕňa komponenty zlepšujúce zdravie v kognitívnych, hudobných a vizuálnych aktivitách založených na interakcii všetkých odborníkov.
Účelom zavedenia hodiny hry na zlepšenie zdravia v predškolskom výchovnom zariadení je vytvárať podmienky pre zdravie detí optimalizáciou pohybovej aktivity a stabilizáciou emocionálneho stavu predškolákov.
V predškolských vzdelávacích inštitúciách sa počas aktívnych dní (ráno a poobede) organizuje „rekreačná hracia hodina“. Jeho trvanie je 20-25 minút v juniorských a stredných skupinách a 25-35 minút v seniorských a prípravných skupinách. Obsahom „hodiny hry na zlepšenie zdravia“ sú hry vonku s liečivým účinkom; dýchanie, artikulácia, prstová a vizuálna gymnastika; logorytmické cvičenia; prvky relaxácie a autotréningu. Na zvýšenie záujmu o vykonávanie daných cvičení sa využívajú figuratívne a hravé zápletky spojené jednou témou dňa.
Rekreačnú hraciu hodinu organizuje aj inštruktor telesnej výchovy a učitelia v popoludňajších hodinách pri nepriaznivom počasí, možno ju uskutočniť v prvej polovici dňa priamo v spálni av spoločenskej miestnosti v chladnom období a na mieste počas chladného obdobia; teplá sezóna.
V dňoch hodiny rekreačnej hry nie sú vylúčené hodiny telesnej výchovy. Záťaž motora je o niečo znížená a osobitná pozornosť sa venuje špeciálnym vytvrdzovacím postupom (mokré otery, kontrastné kúpele nôh atď.).
Moderná koncepcia organizovania telesnej výchovy v materskej škole zahŕňa využívanie hier v prírode ako hlavnej zložky plánovaných hodín telesnej výchovy, ktoré sú súčasťou základného všeobecnovzdelávacieho programu.
Deti sa učia život hrou. Práve v hrách vstupujú do rôznych, niekedy zložitých vzťahov so svojimi rovesníkmi, prejavujúc šikovnosť, odvahu a inteligenciu. Pre predškolákov sa všetky hodiny, ktoré učiteľ vedie v telesnej výchove, obmedzujú na hru zameranú na dodržiavanie požiadaviek, ktorá ovplyvňuje psychofyziologický vývoj detí, rozvoj motorických zručností, organizáciu kolektívnych akcií detí, kedykoľvek je to možné. na čerstvom vzduchu, ktorý sa ľahko naučia učitelia pre prácu s deťmi, ktorá si nevyžaduje špeciálne prístroje a pomôcky.
Po prvýkrát myšlienku potreby dať dodatočným herným akciám každodennú rutinnú postavu predložil Yu.F. Zmanovský. Okrem 10-15 minútovej hry zaviedol rozcvičku, telesnú časť (gymnastické cvičenia rôzneho druhu) a záverečnú časť, v ktorej prikladal veľký význam dychovým cvičeniam. Potom bolo navrhnuté kombinovať vzduchové kúpele s hrami: deti hrali polonahé hry - najprv v otvorených tričkách, nohavičkách, ponožkách a papučiach a neskôr iba v nohavičkách a papučiach. Dávkovanie vzduchových kúpeľov sa pohybovalo od 7 do 28 minút a úzko súviselo s teplotnými podmienkami a intenzitou fyzickej záťaže. Tak sa začalo spájať využitie telesných cvičení v podobe hier vonku a otužovacích procedúr.
Hry vonku sú jednou z najlepších metód otužovania na vzduchu, na ktorú sú vytvorené podmienky na hodinách v interiéri, ak sú splnené základné požiadavky na prípravu a obsah hodín telesnej a hernej výchovy.
Čím dlhšia je hra, čím dlhšie sa pracuje na tej istej zostave cvičení, tým väčšiu radosť z nich majú deti. Neodporúča sa často meniť hry, je lepšie komplikovať už známe hry, zvyšovať vzdialenosti, ktoré je potrebné prekonať, meniť pravidlá hry, ktoré si vyžadujú väčšiu presnosť pri plnení úloh.
V praxi sa uvádza, že deti, ktorým pohyby používané v hre nerobia ťažkosti, sú zvyčajne aktívne a veselé. Ak sa dieťaťu počas hry nepodarí prejsť, utiecť alebo hodiť predmet, jeho emocionálny tón sa zníži, prestane sa radovať a stane sa pasívnym. Učiteľka sa týmto deťom venuje a snaží sa zabezpečiť, aby robili všetky možné pohyby a boli aktívne.
Denne sa konajú hry pre deti. Ani jeden deň sa nezaobíde bez hier a gymnastických cvičení, ktoré sú prirodzene votkané do špeciálnych otužovacích procedúr.
Hodina rekreačnej hry je teda účinnou doplnkovou formou organizácie telovýchovnej a rekreačnej práce v činnosti učiteľa.

Zhrnutie rekreačných a herných hodín v skupine seniorov

Téma: "Volanie džungle"

Cieľ:Organizáciaaktívny oddych pre deti. Skvalitnenie telesnej výchovy detí predškolského veku, zvýšenie pohybovej aktivity.

Úlohy:

    Podporovať zdravý životný štýl, povzbudzovať deti k telesnej výchove a športu.

    Urobte deťom radosť zo športových aktivít.

    Podporujte rozvoj pozitívnych emócií a pocitu vzájomnej pomoci.

    Rozvíjať schopnosť vzájomnej interakcie, poskytovania pomoci a podpory v skupine pri riešení kľúčových úloh pri dosahovaní cieľa.

(Video z televíznej relácie "Call of the Jungle")

Vychádzajú dva tímy.

Vychovávateľ:

Dnes ťa privíta džungľa,

Kde žijú dravce a bylinožravce.

A všetci, deti aj dospelí,

Dobrodružstvá a výzvy volajú!

Takže všetci hostia sa zhromaždili,

Športovci boli unavení z čakania.

Začína naša dovolenka, tímy sa predstavujú.

1. Dravce, 2. Bylinožravce.

1 tím:

Rys, Panter, Tiger, Leopard, Lev, Krokodíl.



motto:

Aj keď vyzeráme impozantne,

Sme veľmi láskaví v srdci,

Ahojte všetci bylinožravci,

Bez víťazstiev neodídeme.

2. tím:

Slon, Panda, Koala, Zebra, Klokan, Opica.



motto:

Sme tím bylinožravcov

Všetci sú krásni a štíhli.

No a čo šanca na výhru?

Naše sú veľmi veľké!

Vychovávateľ: Džungle…..

deti: Názov!!!

Vychovávateľ:

Pred začatím našich testov sa zahrejte.

Skoro ráno vyšli zvieratá na čistinku

Narovnajte im chrbát k sebe

Dáme si rozcvičku

Kapitán Crab: „Zahrievanie“ (video na zahrievanie)

Vychovávateľ:

Chlapci, povedzte mi, máte všetci radi dobrodružstvo?

deti : Áno!

Vychovávateľ: V džungli nás čaká veľa testov.

Teraz počúvajte hádanku.

Je s tebou a so mnou

Chodil v lesných stehoch.

Turistický priateľ za chrbtom

Na popruhoch so zapínaním (batoh)

deti : Batoh.

Vychovávateľ: Presne tak, ruksak.

Pred prípravou na cestu si však musíme zbaliť batohy a dať do nich to najnutnejšie, čo budeme na cestu potrebovať.

1 výzva „Zbaľ si batoh“

Vychovávateľ: Džungle..

deti : zavolaj!

Vypočujte si pravidlá:

Každý z účastníkov musí bežať s batohom k stolu, kde sú predmety, vziať predmet a vložiť ho do batohu, posledný účastník vezme predmet, vloží ho do batohu, zavrie a položí na plecia.

Tím, ktorý najrýchlejšie pozbiera a nasadí batoh, vyhráva!

Atribúty – stolíky, 2 batohy

Položky: 2 fľaše vody, 2 lekárničky, 2 koberčeky, klobúk, hrnček, 2 lyžice, 2 termosky, 2 balíčky sušienok.

Za každé víťazstvo dostávajú bylinožravce banán a dravce kosť.

Vychovávateľ : Tímy, ste pripravení?

deti : Áno!

Vychovávateľ: Čítaj set Choď!

Zhrnutie výsledkov prvého testu.

Vychovávateľ: Batohy sú zbalené, počasie je pekné, naokolo palmy a bambus.

Opice skáču po stromoch a je počuť hlasy vtákov. A ty a ja sme išli k rieke. Teraz musíte opatrne a rýchlo prekonať prekážku (vtáčie hlasy).

Vychovávateľ : Džungle!

deti: Názov!

Výzva 2: Prekážková dráha

Je potrebné prekonať divoké húštiny a preplávať rieku.

(Prví účastníci na povel prebehnú cez prekážkovú dráhu pozostávajúcu z gymnastickej lavice („rieka“), tunela („húštiny“) a humien.

Prebehnú okolo orientačného bodu (stoja na podlahe a pôsobia ako tropický strom) a vrátia sa do svojho tímu atď. Tím, ktorý ako prvý prekoná prekážkovú dráhu, vyhráva.

Vychovávateľ: Džungle!

Deti: Meno!

Vychovávateľ : Sú tímy pripravené?

deti: Áno!

Vychovávateľ : Prečítaná sada Go!

Vychovávateľ:

3 testovacie "tropické žaby"

Po tropických pralesoch sem a tam preskakujú žaby

Ako žaby skáčeš, prines svoje žaby!

Účastníci sú rozdelení do dvojíc (chlapec, dievča), chlapci sú žabky a dievčatá malé žabky! Chlapci musia zobrať dievčatá na kus papiera (podložka a malé lano) a vrátiť ich späť. Tím, ktorý beží najrýchlejšie, vyhráva!

Vychovávateľ: Džungle!

Deti: Meno!

Vychovávateľ : Prečítaná sada Go!

Zhrnutie po teste.

Vychovávateľ:

A teraz hudobná prestávka pre všetkých. Fanúšikovia idú von s nami.

Aram zam zam (video)

Účastníci aj fanúšikovia.

Vychovávateľ:

Na dosiahnutie úspechu

Únava nie je pre nás prekážkou

Aby ste dokončili všetky súťaže

Pokračujeme v testovaní.

4. test "Seine".

Člen jedného družstva (ostatní sedia) dočasne chytí „sieťkou“ (obručou) hráčov druhého družstva, koľko chytil (ktorých chytil sedí na lavičke). Potom hráč z druhého tímu. Kto chytí najviac, vyhráva. (stopky)

Vychovávateľ: Džungle!

Deti: volajú!

Zhrnutie po teste.

5 testov „Zbierajte palmu“

Tu a tam boli palmy,

Zrazu sa rozpadli kúsok po kúsku.

Zbierajte kmeň a listy,

Obnovte palmy!

Deti striedavo bežia na druhú stranu chodby, berú každú krabicu a bežia späť. Krabice musíte nainštalovať tak, aby ste získali kmeň palmy. Listy zapichnite do poslednej krabice. Kto prvý postaví palmu, vyhráva.

Vychovávateľ : Džungle!

Deti volajú!

Zhrnutie po teste

Test 6 „Bitka vodcov“ (súťaž kapitánov)

Účastníci stoja na dlhej doske. Vezmite si do rúk a na povel mäkký vankúš« Džungľa volá » , snažia zasiahnuť svojho súpera "vankúš"a zraziť ho na podlahu.

Kto odíde z rady, prehrá.

Zhrnutie po teste.

Test 7: "Vraky"

Lode vstúpili do plavebných komôr (plavidlá sú nádoby na vodu).

Deti nosia vedrá s vodou do plavebných komôr, vyhráva tím, ktorého loď vypláva z plavebnej komory najrýchlejšie.

Vychovávateľ: Džungle.

deti: Názov!

Vychovávateľ : No, naša cesta džungľou sa skončila. Je čas spočítať, koľko kostí majú dravce a koľko banánov bylinožravce.

Tím Predators zvíťazil s výsledkom 5/4.

Pochvalu si však zaslúžia všetky tímy za aktivitu, vzájomnú pomoc, chuť víťaziť

Všetci účastníci hry „Call of the Jungle“ preto dostávajú ceny!

Dovidenia, vidíme sa znova!

Džungľa volá!

Príloha 1


Wellness – herná hodina

"Volanie džungle"

ZAHRÁVKA

Časť o zdraví a rozvoji

Záverečná časť

septembra

1. Chôdza jeden po druhom

2. Chôdza jeden po druhom normálnym tempom a na špičkách, potom na podpätkoch.

3. Ľahký chod so zmenou smeru podľa podmieneného signálu.

1. Vonkajšia hra „Nájdite si partnera“ (naučte deti behať všetkými smermi; trénujte beh)

2. Vonkajšia hra „Vrabci“ (nácvik skákania na dvoch nohách; rozvíjanie behu a pozornosti).

1. Krátky beh.

2. Chôdza.

3. Hra s nízkou pohyblivosťou

"Kto odišiel?" (orientácia v priestore).

októbra

1. Chôdza jeden po druhom.

2. Chôdza po mieste vykonávania pohybov paží (smerom k ramenám, hore, do strán).

3. Pomalý chod.

4. Chôdza.

1. Vonkajšia hra „U medveďa v lese“ (beh cvičenia, rýchlosť reakcie; naučiť sa konať na signál

2. Vonkajšia hra „Toss – catch“ (nácvik chytania lopty oboma rukami, rozvíjanie pozornosti).

1. Chôdza jeden po druhom.

2. Krátky beh.

3. Hra s nízkou pohyblivosťou

"Nájdi si kamaráta."

(orientácia v priestore).

novembra

1. Chôdza jeden po druhom.

2. Chôdza v kolóne po jednom s pohybmi paží.

3. Pomalý beh (na signál deti behajú rozhádzané, na iný signál si nájdu svoje miesto v kolóne).

4. Chôdza.

1. Vonkajšia hra „Rýchlo do domu“ (rozvíjať beh, rýchlosť reakcie; naučiť sa reagovať na signál).

2. Vonkajšia hra „Husi - labute“ (na rozvoj behu, vytrvalosti a rýchlosti).

1. Chôdza v kruhu jeden po druhom.

2. Hra na orientáciu v priestore „Kde je to skryté?“

December

1. Chôdza jeden po druhom.

2. Chôdza pri prekračovaní predmetov (kocky alebo šnúry)

3. Behajte po sebe v kruhu, behajte okolo predmetov.

1. Vonkajšia hra

„Dobehni svoj pár“ (vykonajte pohyby podľa signálu, pri hľadaní svojho páru sa jasne orientujte).

2. Hra s nízkou pohyblivosťou „Hide and Seek“.

januára

1. Chôdza jeden po druhom.

2. Chôdza v kolóne po jednom so zmenou vedúceho.

3. Chôdza v kolóne, jeden po druhom, rozptýlený.

4. Spustite v stĺpci jeden po druhom.

1. Vonkajšia hra

„Zajace a vlk“ (cvičte skákanie na dvoch nohách; rozvíjajte beh).

2. Vonkajšia hra „Pasce“ (cvičiť beh, rozvíjať rýchlosť reakcie).

1. Choďte v kolóne jeden po druhom a zastavte na signál učiteľa.

2. Hra s nízkou pohyblivosťou „Ach!“

februára

1. Chôdza v kolóne po jednom.

2. Chôdza v stĺpci, jeden po druhom, medzi objektmi bez toho, aby ste sa ich dotkli.

3. Behajte medzi objektmi bez toho, aby ste sa ich dotkli.

1. Vonkajšia hra

„Myši a mačka“ (rozvíjajte beh, naučte sa koordinovať svoje činy s činmi ostatných).).

2. Vonkajšia hra „Miri rovno!“ (rozvíjať presnosť pohybov, oko).

1. Chôdza s pohybmi (hore, bokom, dole).

2. Hra s nízkou pohyblivosťou

"Choď potichu"

marca

1. Chôdza jeden po druhom.

2. Chôdza s posuvným krokom.

3. Chôdza s krokovým krokom.

4. Pomalý chod s meniacimi sa vodcami.

1. Vonkajšia hra

„Kolotoč“ (na rozvoj koordinácie pohybov, pozornosti, rýchlosti reakcie).

2. Vonkajšia hra „Snehulienka“ (na rozvoj pohybového aparátu, obratnosti).

1. Chôdza v kolóne vo dvojici.

2. Beh v kolóne vo dvojiciach, beh na všetky strany.

3. Hra s nízkou pohyblivosťou „Čo je skryté?“

apríla

1. Chôdza v kruhu, držanie sa za ruky, zmena smeru.

2. Beh vo všetkých smeroch na špičkách.

3. Bežte všetkými smermi, kolená dvíhajte vysoko.

1. Vonkajšia hra

„Uhorka, uhorka...“ (rozvíjať beh, pozornosť; ďalej učiť, ako konať na signál).

2. Vonkajšia hra „Naprieč potokom“ (nácvik skákania na dvoch nohách z miesta).

1. Chôdza a beh v kruhu, držanie sa za ruky, chôdza a beh na všetky strany.

2. Hra s nízkou pohyblivosťou „Nájdite a zostaňte ticho!“

1. Chôdza v stĺpci, jeden po druhom, normálnym tempom, na špičkách, zdvíhanie kolien vysoko.

2. Beh vo všetkých smeroch.

3. Pomalý chod. Deti behajú ako had a skáču na jednej nohe.

4. Chôdza.

1. Vonkajšia hra

„Husi - labute“ (cvičte beh vo všetkých smeroch bez toho, aby sa navzájom zrazili).

2. Vonkajšia hra „Z kruhu do kruhu“ (naučte mäkké pristátie na pokrčených nohách, udržujte stabilnú rovnováhu).

1. Chôdza v kruhu.

2. Chôdza striedajúca sa s behom.

3. Hra s nízkou pohyblivosťou

"Ticho" (naučte sa pozorne počúvať, rozvíjať pozornosť).


Akisheva Elena Alexandrovna
Formovanie zdravia detí v predškolských zariadeniach Alexander Georgievich Shvetsov

Wellness a herná hodina

Wellness a herná hodina

Pohyb je jedným z univerzálnych prejavov ľudského života. Pohyb je hlavnou funkciou malého dieťaťa; pohybom poznáva svet, zdokonaľuje pohybový aparát, reguluje metabolické procesy, na vzájomnej harmónii ktorých závisí rast a jeho telesný vývoj.

Pozorovania lekárov naznačujú, že pohyblivosť je charakteristická pre zdravé deti a nečinnosť je spravidla charakteristická pre tých, ktorí trpia nejakým druhom choroby. Žiaľ, bez toho, aby o tom vedeli, sú deti často nútené správať sa pokojne a dlho sedieť na jednom mieste, čo odďaľuje ich fyzický a duševný vývoj. „Funkcia vytvára orgán“ je biologický zákon, ktorý by mal poznať každý.

Cvičenie kostrového svalstva poskytuje energiu potrebnú na udržanie telesnej teploty a vysokej rýchlosti metabolizmu. Čím vyššia je aktivita kostrových svalov, tým je výmena harmonickejšia, tým je funkcia orgánov a systémov úplnejšia. Mierna, ale systematická svalová aktivita otužuje organizmus, zvyšuje jeho odolnosť voči škodlivým faktorom a infekciám, priaznivo pôsobí na reguláciu fyzikálnych a chemických procesov v tkanivách.

Pohyb je prostriedkom harmonického osobného rozvoja. Toto je nielen cesta k zdraviu, ale aj k rozvoju inteligencie. Pohyb, najmä prstov, stimuluje vývoj a činnosť mozgu a jeho rôznych častí. Správne organizovaná telesná výchova prispieva k rozvoju logického myslenia, pamäti, iniciatívy, predstavivosti, samostatnosti u detí. Deti sa stávajú pozornejšími a pozornejšími, disciplinovanejšími. Posilňuje sa ich vôľa a rozvíja sa charakter.

Rozvoj pohybových schopností a ich kvalita má značný rozsah a závisí nielen od individuálnych typologických vlastností dieťaťa (genetické vlastnosti), ale aj od podmienok výchovy, od správneho režimu spánku, bdenia, výživy, gymnastiky. .

Malé dieťa sa vyznačuje tendenciou zintenzívniť procesy excitácie a inhibície. Optimálna excitabilita mozgu, ktorá prispieva k normálnemu priebehu fyziologických procesov, do značnej miery závisí od vývoja motorického analyzátora, od jeho dokonalosti a od motorickej aktivity. Osobitnú úlohu pri udržiavaní optimálnej excitability mozgovej kôry zohráva pozitívny emocionálny tonus (radostný stav), ktorý sa najlepšie realizuje v hre.

Hravé aktivity v kombinácii s kontrastnými vzduchovými kúpeľmi a doplnkovou fyzickou aktivitou na ihrisku tvoria základ techník zlepšujúcich zdravie, ktoré navrhol N.D. Gorelik, Yu.F. Zmanovský, B.S. Godun a ďalší si všímajú dobrý zdravotný účinok takýchto aktivít, ktorý sa prejavuje znížením výskytu detí, zlepšením ich neuropsychického stavu, telesného rozvoja a fyzickej zdatnosti. Výskumné údaje ukazujú, že zlepšenie podmienok telesnej výchovy v predškolských vzdelávacích inštitúciách umožňuje znížiť výskyt ARVI 2-krát, uľahčiť jeho priebeh u chorých a znížiť počet ochorení pohybového aparátu 1,5-krát.

Základom tradičných metód telesnej výchovy v predškolských zariadeniach je schéma formovania motorických zručností, stanovená v prvej tretine 20. storočia (učenie I. P. Pavlova). Dospelý predvádza pohyb, deti ho mnohokrát reprodukujú, vytvára sa dynamický stereotyp (zručnosť) s prenášaním naučeného vzoru do nových situácií a jeho konečným upevňovaním. Pozitívnym výsledkom je pevne získaná motorika. Kultúra ako prvok „telesnej kultúry“ je prítomná v tradičnej teórii a praxi telesnej výchovy detí nominálne. Hodnotovou smernicou tradičnej telesnej výchovy v predškolských vzdelávacích inštitúciách boli a zostávajú v nej prijaté normatívne spôsoby organizácie pohybovej aktivity. Pedagogickú prácu vlastne nahrádza trénerstvo, ktoré viac-menej úspešne vykonáva inštruktor telesnej výchovy, hoci kvalifikácia učiteľa – inštruktora je potrebná skôr. Ako alternatíva k takejto športovej výchove boli navrhnuté a zaradené do praxe predškolskej výchovy hry vonku, ktoré sa však často menia na spôsob motorického tréningu detí.

Tradičná prax zameraním svojho úsilia na motorický tréning v podstate odstraňuje úlohu animácie pohybov, rozvíjania motorickej predstavivosti, čo predstavuje projekty pre budúce pohyby, ktoré bude musieť dieťa realizovať v nových, neštandardných situáciách.

V takýchto prípadoch je užitočná hra na hranie rolí, ktorá pravidelne prerušuje motorickú aktivitu detí. Deti v ňom stoja pred potrebou rýchlo prestavať obrázky alebo vytvárať nové. Obraz v sebe nesie špecifický kód onoho holistického psychosomatického stavu, ktorý by mal sprevádzať stavbu a tvorivé prevedenie akéhokoľvek pohybu. Voľná ​​konštrukcia motorického obrazu dieťaťa prispieva k rozvoju jeho motorických schopností. Úlohou učiteľa je vybrať tieto obrázky v navrhovanej hre.

V dňoch plánovaných hodín telesnej výchovy predstavuje pohyb asi 10 % aktívneho stavu dieťaťa; 22–25 % času zaberajú hry vonku pri prechádzkach, ďalších 10–15 % pripadá na aktívne pohyby, ranné hygienické cvičenia, pracovné procesy a pod., určujúce spolu s vyššie uvedenými rutinnými chvíľami cca 45– 50 % času stráveného v materskej škole. Deti trávia viac ako 50 % svojho času bez aktívneho pohybu, pričom optimálna hustota podporného pohybu je pre nich 70–75 %. V štruktúre sedavých chvíľ zaberá asi 25 % denný spánok, asi 10–12 % jedenie, 6–8 % nútené čakanie pri príprave jedál, 15–17 % aktivity pri stole.

Nepriaznivý obraz hypokinézy u detí predškolského veku ešte zhoršuje skryté načasovanie, keď učiteľ nevie, že je objektom skúmania. V 7 prípadoch z 10 ide o neodôvodnené odmietnutie druhej vychádzky (pozorovania sa uskutočnili v novembri – decembri), v 4 prípadoch z 10 ide o úmyselné obmedzenie pohyblivosti: učiteľka posadí deti na stoličky v štvorec a núti ich, aby v čase ich neprítomnosti z nejakého dôvodu ticho sedeli, pričom jedno z detí zostalo ako najstaršie, ktoré potom hlási, kto sa správal a ako. Pre dieťa je znehybnenie tým najhorším trestom. Môže trvať od 10 do 30 minút a nepriaznivo ovplyvňuje nielen fyzický, ale aj neuropsychický stav detí.

Uskutočnené meranie času ukázalo aj pokles motorickej aktivity detí takmer o tretinu v dôsledku absencie tých rutinných momentov, ktoré by mali byť motoricky saturované. To platí pre prechádzky bez organizovania vonkajších skupinových hier, zatiaľ čo učitelia susedných skupín na mieste si vymieňajú najnovšie správy. Niektoré deti odmietajú aktívny oddych, uprednostňujú pasívne prechádzky.

Je potrebné dodatočne hľadať spôsoby prevencie hypokinézy u detí v predškolských zariadeniach. Boj s pohybovou inaktivitou v detskom veku je dôležitým článkom v primárnej prevencii obezity, aterosklerózy, osteochondrózy, ischemickej choroby srdca a iných chronických nešpecifických ochorení dospelých. Je dokázané, že ich formovanie začína už v detstve. Čím skôr sa prijmú opatrenia na zachovanie a zlepšenie zdravia, tým budú účinnejšie.

Okrem celoorganizačného skvalitnenia plánovaných bežných činností (ranné hygienické cvičenia, hodiny telesnej výchovy, vychádzky a pod.) odporúčame dbať na možnosť využitia obdobia od denného spánku po vylepšený popoludňajší snack, odložený podľa režimu o 1 hodinu, na cielené herné činnosti. Tento jeden a pol hodinový časový úsek prirodzene zapadá do denného režimu ako hodina hry na zlepšenie zdravia, ktorá umožňuje povinné otužovacie procedúry, zvýšenie pohybovej aktivity detí prostredníctvom organizovaných herných aktivít a tiež vytváranie chuti do jedla. u dieťaťa v dôsledku aktívnej spotreby energie v čase prijímania vylepšenej popoludňajšej desiaty.